Print This Page

Archiwum

2007-10-18

Darmowe badania dla mieszkańców wsi - Echo Dnia


Prawie 400 mieszkańców gmin Skaryszew i Odrzywół skorzystało z darmowych badań i wizyt u lekarzy specjalistów.


Do ich dyspozycji byli między innymi: neurolog, ginekolog-onkolog, okulista.

Od dłuższego czasu akcje typu "biała niedziela” organizuje poseł Lucyna Wiśniewska. Jak mówi, cieszą się one coraz większym powodzeniem. To nie powinno nikogo dziwić. Na miejsce przyjeżdżają do mieszkańców poszczególnych wsi lekarze specjaliści, do których dostęp bywa czasami utrudniony.

EKG W SKARYSZEWIE

W gminie Skaryszew akcję zorganizowano w sobotę. Z darmowych badań skorzystało kilkudziesięciu mieszkańców wsi: Bujak, Antoniów, Zalesie i Podsuliszka. Do ich dyspozycji byli neurolog, ginekolog-onkolog oraz dwie pielęgniarki. Siostry wykonywały pomiary: ciśnienia, cukru oraz spirometrię i ekg. Do dyspozycji pań był także mammobus. Łącznie z badań skorzystało kilkadziesiąt osób.

 

REKORD W ODRZYWOLE            

Dużo więcej chętnych na wizytę u specjalistów było w gminie Odrzywół. Akcję przeprowadzano w jednej z gminnych szkół. Tam na mieszkańców czekało sześciu specjalistów: ginekolog-onkolog, neurolog, internista-kardiolog, pediatra-alergolog, okulista i laryngolog. Do dyspozycji pacjentów były też dwie pielęgniarki, które wykonywały między innymi: ekg, spirometrię, pomiar cukru, ciśnienia.

- Akcja w Odrzywole cieszyła się ogromnym powodzenie - mówi Lucyna Wiśniewska. - Myślę, że pobiliśmy rekord dotychczasowych akcji. W badaniach wzięło bowiem udział około 300 osób.

Część mieszkańców, która nie miała możliwości dotrzeć własnym transportem, była dowożona autokarami, które przygotowała dla nich gmina. W Odrzywole był także mammobus.

- Z badań mammograficznych skorzystało ponad 50 pań, które kwalifikowały się do tego badania choćby ze względu na wiek - wyjaśnia Lucyna Wiśniewska. - Siedemnaście kobiet dodatkowo zostało przebadanych, między innymi ze względu na to, że są obciążone rodzinnie przez chorobę nowotworową.


Autor: Monika Daszkowska
Źródło: Echo Dnia

 


Poprzednia strona: Terminy spotkań
Następna strona: Galeria