Print This Page

Archiwum

2017-03-31

By chrześcijanie mogli żyć w pokoju


1 kwietnia w Sobotę Wielkiego Postu, ulicami Warszawy już po raz piąty przejdzie Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan. Odbędzie się ona pod hasłem: „By chrześcijanie mogli żyć w pokoju”. Jej inicjatorem jest Instytut Ordo Caritatis.

Tematem tegorocznych rozważań będzie cierpienie prześladowanych chrześcijan w różnych częściach świata. Ostatni rok wypełniły przykłady nie tylko exodusu chrześcijan na Bliskim Wschodzie, ale także męczeńskich śmierci. Nie będą zapomniane także przykłady prześladowania od dziesiątków lat trwającego w Chinach, czy w krajach muzułmańskich.

„Jesteśmy winni naszym braciom w wierze, chrześcijanom na całym świecie miłość i wsparcie. Nie mamy wpływów politycznych, ale mamy modlitwę – mówi Andrzej Dubiel, rzecznik Instytutu Ordo Caritatis.

Wśród krajów przodujących w prześladowaniach znajdują się Afganistan, Algieria, Arabia Saudyjska, Bangladesz, Bhutan, Białoruś, Birma/Myanmar, Chiny, Egipt, Erytrea, Etiopia, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Korea Północna, Kuba, Laos, Liban, Malediwy, Nepal, Nigeria, Pakistan, Somalia, Sri Lanka, Sudan, Tadżykistan, Turcja, Uganda, Wenezuela, Wietnam, Ziemia Święta, Zimbabwe.

– Choć raport wspomina tylko o jednym kraju europejskim w kontekście prześladowań – jest nim Białoruś – dobrze wiemy, że na naszym kontynencie sytuacja jest coraz trudniejsza, ponieważ chrześcijanie stali się mniejszością doświadczającą niechęci zarówno ze strony współobywateli jaki i polityków decydujących o kształcie prawa w poszczególnych państwach – mówi Tomasz Rowiński z Instytutu Ordo Caritatis, redaktor pisma Christianitas.

Lech Łuczyński, z biura europosła Marka Jurka, podkreśla, że jednym z największych wrogów współczesnych chrześcijan jest obojętność opinii międzynarodowej wobec ich losu. Rozmaite tożsamości doświadczają dzisiaj szczególnej opieki prawnej w wymiarze międzynarodowej, podczas, gdy o zabijaniu chrześcijan mówi się bardzo niewiele. – Niewiele dla zmiany tej sytuacji robią też polscy politycy, którzy – poza wyjątkami – zachowują tak jakby nie służyli krajowi, będącemu w najgłębszym swoim rdzeniu chrześcijańskim i katolickim. Pozostaje zaangażowanie społeczne na rzecz zmiany tej sytuacji i modlitwa. Ten drugi obowiązek chcemy w jakiejś mierze realizować podczas corocznej Drogi Krzyżowej w intencji prześladowanych chrześcijan – dodał.
W niedzielę o godz. 12.30 odprawiona zostanie Eucharystia w kościele św. Klemensa Hofbauera przy ul. Karolkowej 49. A o 14.00 rozpocznie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Zgromadzeni przejdą ulicami Warszawy do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.


Poprzednia strona: Terminy spotkań
Następna strona: Galeria