Print This Page

Archiwum

2016-12-23

Marek Jurek w Radomiu o przyszłości świata zachodniego


Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego wygłosił wykład w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu na temat przyszłości świata zachodniego po Brexicie oraz wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. W trakcie wykładu nie zabrakło również wątków odnoszących się do obecnej pozycji Polski w Europie i na świecie.

Źródło:http://zebrra.tv/wydarzenia/2016/12/20/marek-jurek-w-radomiu-o-przyszlosci-swiata-zachodniego/

link do relacji telewizji ZEBRRA.TV z wykładu Prezesa Prawicy Rzeczypospolitej - Marka Jurka: zebrra.tv/wydarzenia/2016/12/20/marek-jurek-w-radomiu-o-przyszlosci-swiata-zachodniego/

Na wykład Marka Jurka w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu przyszły tłumy. W trakcie prelekcji europoseł odniósł się do tego, co w ostatnich miesiącach wstrząsnęło europejską oraz światową sceną polityczną. Mowa tu Brexicie, czyli opuszczeniu przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej oraz wyborze na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, kandydata Republikanów.

– Sama wygrana Donalda Trumpa niesie również znaki zapytania geopolityczne dla nas. Brexit na pewno pozbawia nas ważnego sojusznika w Unii Europejskiej. Ale wszystko jest to tendencja, która potwierdza to, co jest dla nas ważne, dla kraju, który ćwierć wieku temu odzyskał niepodległość, że państwo narodowe jest wielką wartością, że bez niego tak naprawdę trudno wpływać na swoją przyszłość – oświadczył Marek Jurek.

Marek Jurek uważa, że Polska może skorzystać na wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA.

– Rudy Giuliani powiedział, że Trump jest biletarylistą. Chce budować politykę Stanów Zjednoczonych na relacjach z konkretnymi państwami. My też musimy wiedzieć, czego chcemy oczekiwać od Ameryki. Na przykład zdecydowanej obrony bezpieczeństwa szczególnie naszej północno – wschodniej granicy albo rozmów dyplomatycznych o demilitaryzacji okręgu królewieckiego po to, żeby nacisk na naszą północno – wschodnią granicę był mniejszy.

Zdaniem Marka Jurka najbliższa przyszłość to powrót do idei państwa narodowego.

Marek Jurek w Radomiu o przyszłości świata zachodniego
– Przez świat zachodni idzie taka duża zmiana kulturowa i duża zmiana polityczna. To jest przede wszystkim przekonanie, że państwo narodowe musi odzyskać swoją sprawczą rolę, że musimy reagować wszyscy na ekonomiczne i polityczne skutki globalizacji. Generalnie ludzie tracą przekonanie, że posiadają instytucje poprzez które mogą wpływać na swoją przyszłość – dodał europoseł.

Przypomnijmy, że Marek Jurek to były marszałek sejmu, a także lider Prawicy Rzeczpospolitej.

 


Poprzednia strona: Terminy spotkań
Następna strona: Galeria