Print This Page

Archiwum

2015-05-04

Obchody Święta 3 maja


Dzień 3 maja to przede wszystkim święto Matki Bożej Królowej Polski.

Z woli Ojca Świętego Piusa XI święto Królowej Korony Polskiej obchodzone w dniu 1 kwietnia na pamiątkę ślubów lwowskich Jana Kazimierza w 1923 roku zostało przeniesione na dzień 3 maja. Złączone z obchodzonym w tym dniu świętem Konstytucji 3 Maja.
W dniu 3 maja w Radomiu przed Kościołem Garnizonowym odbyły się uroczystości z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
O godz.11.30 uczestnicy uroczystości - władze miasta, przedstawiciele wojska i asysty honorowej służb mundurowych, delegacje z pocztami sztandarowym, reprezentanci stowarzyszeń kombatanckich i organizacji społecznych,  harcerze,  młodzież szkolna oraz wszyscy zaproszeni goście zebrali się przed gmachem Urzędu Miasta przy ulicy Żeromskiego  53. Następnie wszyscy zebrani na czele z orkiestrę wojskową przeszli do kościoła garnizonowego.
O godz.12.00 rozpoczęła się msza święta celebrowana pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika.
W homilii biskup Tomasik  dziękował Bogu za Jego Miłosierdzie i za Matkę Boża obecną w historii Kościoła i narodu polskiego.
- Dziękujemy Matce Bożej za Jej opiekę nad polskim narodem. Za tych, którzy zatroskani o przyszłość narodu ustanawiali Konstytucję 3 Maja. Dzisiaj do naszego dziękczynienia dołączamy modlitwę błagalną za Polskę -  mówił biskup radomski.


Po uroczystej mszy świętej delegacje złożyły kwiaty na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
Jak co roku uczestnikami uroczystości byli przedstawiciele Prawicy Rzeczypospolitej Okręgu Radomskiego. Kwiaty w imieniu Prawicy Rzeczypospolitej  złożyła pani Lucyna Wiśniewska. 


 


Poprzednia strona: Terminy spotkań
Następna strona: Galeria