Print This Page

Archiwum

2014-06-28

Radomski Czerwiec`76


Jak co roku, 25 czerwca obchodziliśmy rocznicę Radomskiego Czerwca 76. Protesty, które miały miejsce w Radomiu 25 czerwca 1976 roku (równolegle z protestami w Ursusie i Płocku), miały podłoże ekonomiczne, ale wynikały z nieprawdopodobnej arogancji ówczesnych władz państwowych. W przeddzień strajku ogłoszono drastyczne podwyżki cen podstawowych artykułów żywnościowych i pewne podwyżki płac.

 

Te ostatnie skonstruowano w wyjątkowo niesprawiedliwy sposób tak, że miały uderzyć w większość przeciętnych ludzi. Wywołało to oburzenie „zwykłych” ludzi, którzy 25 czerwca podjęli protest.
    Strajkujący ludzie przeszli ulicami Radomia pod siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR na ulicę 1-go Maja (obecnie siedziba Lasów Państwowych na ul. 25-Czerwca). Ponieważ nikt z protestującymi nie podjął rozmów, tłum wszedł do siedziby partii. Bardzo charakterystyczne było pokazanie ludziom, jak żyją działacze komunistyczni – z okien siedziby wyrzucano towary, na owe czasy luksusowe i praktycznie niedostępne dla ludzi – dywany, szynki itp.
    Równolegle z protestem rozpoczęły się akty wandalizmu, prawdopodobnie sprowokowane w celu uzasadnienia podjęcia ostrzejszych kroków. Do miasta ściągnięto dodatkowe oddziały milicji i rozpoczęły się regularne walki uliczne. W Radomiu zginęły dwie osoby, przygniecione przyczepą. Bezpośrednio po stłumieniu strajku rozpoczęły się zatrzymania uczestników i tzw. „ścieżki zdrowia”, czyli katowanie osób przebiegających pomiędzy dwoma rzędami zomowców. Od czerwca 1976 roku sytuacja ekonomiczna Radomia wyraźnie się pogorszyła – władze „ukarały” tzw. „warchołów radomskich”.

    Obchody Rocznicy, jak co roku miały miejsce pod kamieniem węgielnym pomnika ofiar radomskiego Czerwca 1976 przy skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i 25-Czerwca. Została odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ordynariusz diecezji radomskiej, ks. bp Henryk Tomasik. Po Mszy, pod pomnikiem zostały złożone kwiaty. W imieniu Prawicy Rzeczpospolitej wystąpiła delegacja z Panią Lucyną Wiśniewską na czele.
    Druga część uroczystości miała miejsce w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego. Prezes IPN, dr Łukasz Kamiński odznaczył uczestników Wydarzeń medalami za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i za zasługi w działaniu na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL. Przewodniczący radomskiej Solidarności, Pan Zdzisław Maszkiewicz wręczył medal, wybity przez radomską „Solidarność” z okazji 30-lecia związku. Otrzymał go amerykańskim muzyk, Stan Breckenridgowi, który dd dwóch lat współpracuje z radomskimi instytucjami kulturalnymi.
    Po oficjalnej ceremonii odbył się dedykowany bohaterom Radomskiego Czerwca koncert Jana Pietrzaka, artysty Kabaretu pod Egidą.


Poprzednia strona: Terminy spotkań
Następna strona: Galeria