Print This Page

Archiwum

2014-03-13

Wspomnienie Żołnierzy Wyklętych


Składaniem kwiatów z udziałem przedstawicieli Prawicy Rzeczypospolitej spektaklami, pokazami filmów i wykładami historycznymi mieszkańcy Radomia uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Pamięć, która wciąż jeszcze wymaga przypominania i pielęgnowania.

Pierwsze uroczystości odbywały się 1 marca. Jednakże główne uroczystości rozpoczęły się w poniedziałek 3 marca o godz. 12 w Kościele Garnizonowym  mszą świętą. Liturgii przewodniczył Kanclerz Kurii ksiądz prałat Edward Poniewierski, przedstawiciel biskupa ordynariusza Henryka Tomasika.
Po mszy nastąpił przemarsz pod pomnik upamiętniający żołnierzy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" przy ul. Beliny-Prażmowskiego, tam przemawiał między innymi Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia, była również nasza delegacja z Prawicy Rzeczpospolitej na czele z Panią Lucyną Wiśniewską, oraz  Zbigniew Popiel, Grażyna Soja .

 Pod pomnikiem zostały złożone kwiaty, a uczniowie I LO zaprezentowali program artystyczny. O godz. 17 w Resursie Obywatelskiej odbył się Apel Pamięci oraz wykłady historyków. Dr Krzysztof Busse, który opowiedział  o organizacji polskiego podziemia w latach 1944 – 1956, natomiast mgr Marcin Sołtysiak mówił o działalności oddziału Tadeusza Zielińskiego "Igły". Zaplanowana była też projekcja filmu "Zagończyk” oraz projekcja filmu dokumentalnego o Józefie Kurasiu pod tytułem "A potem nazwali go bandytą".

Pamiętajmy o tych, którzy polegli w walce z bronią w ręku, o tych, którzy nie dali się złapać żywi w ręce bezpieki, o tych, którzy bestialsko torturowani zmarli z wycieńczenia podczas przesłuchań oraz o tych, którzy zostali zamordowani w więzieniach i innych miejscach kaźni strzałem w potylicę, bądź w inny makabryczny sposób. Pamiętajmy również o tych, którzy przeżyli terror stalinowski, spędzili swą młodość w więzieniach i z piętnem „reakcjonistów” żyli poniżani przez kilkadziesiąt lat w Polsce Ludowej i w ostatnich latach odeszli na wieczną wartę – podziękujmy im za świadectwo trudnego czasu walki o Niezawisłość naszego narodu.


Poprzednia strona: Terminy spotkań
Następna strona: Galeria