Print This Page

Archiwum

2014-03-07

Dzień Świętości Życia 2014


Dzień Świętości Życia został ustanowiony przez Jana Pawła II i zapisany w encyklice: „Evangelium vitae” (ogłoszonej 25 marca 1995 r.). W tej encyklice papież pisze: proponuję (…), aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (…).

Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. Należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej (EV 85).
W odpowiedzi na apel Jana Pawła II na 293 Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w roku 1998 podjęto uchwałę, że w Polsce Dzień Świętości Życia będzie obchodzony każdego roku 25 marca.
Obok Dnia Świętości Życia, decyzją Sejmu RP został ustanowiony w roku 2004 Narodowy Dzień Życia obchodzony 24 marca.
Troska o życie jest wielkim wyzwaniem dla współczesnego człowieka. Wobec wielu zagrożeń ludzkiego życia, takich jak: legalizacja aborcji, eutanazja, upowszechnianie antykoncepcji, wprowadzanie procedur in vitro, Dzień Świętości Życia jest okazją do budzenia ludzkich sumień, że życie jest wartością nadrzędną, którą człowiek powinien szanować i jej bronić.

Radomskie obchody Dnia Świętości Życia-25 marca 2014

1. 22 marca 2014r. odbędzie się XXXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Gorę.
Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej zaprasza do udziału w Pielgrzymce Obrońców Życia na Jasną Górę dnia 22 marca 2014 r.
Program pielgrzymki:
5.00 - Wyjazd spod Kurii Diecezji Radomskiej, ul. Malczewskiego 1.
9.30 – Msza św. koncelebrowana – przewodniczy JE ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Kaplica Cudownego Obrazu; w czasie Mszy św. złożenie przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
10.45 – 13.30 Przywitanie pielgrzymów przez o. Romana Majewskiego, przeora Jasnej Góry, i wykłady -  Aula O. Kordeckiego.
14.30 – Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich – prowadzi ks. prałat Stanisław Maślanka, asystent kościelny Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci.

Zapisy w Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin w Radomiu przy ul. Malczewskiego 1,
od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 16.00, osobiście lub telefonicznie
nr tel. 48/340 62 35. Koszt wyjazdu autokarem 40 zł. od osoby. Młodzież do 25 lat nie wnosi opłaty za przejazd. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 marca 2014 r.

2. Triduum w kościele ojców Bernardynów.
22, 23 i 24 marca o godz. 18.00 - Droga Krzyżowa, a po niej o 18.30 Msza św. z homilią.

3. Dzień Świętości Życia 25 marca 2014 r. (wtorek)
•  17.00 - V Marsz dla Życia. Rozpoczęcie przed Katedrą i przejście aleją ks. bpa Jana Chrapka i ulicą Żeromskiego do kościoła O. O. Bernardynów.
•  18.00 - Droga Krzyżowa - Kościół O.O Bernardynów.
•  18.30 - Msza św. z podjęciem Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego pod przewodnictwem ks. bpa Henryka Tomasika, ordynariusza diecezji radomskiej.
•  19.30 - Procesja i modlitwa zawierzenia pod Pomnikiem Maryi Matki Życia.

Do udziału w Marszu dla Życia zapraszamy wszystkie ruchy, stowarzyszenia i organizacje kościelne, które działają na terenie naszego miasta i diecezji.
Prosimy, by grupy te przyniosły ze sobą świece, transparenty, sztandary czy logo, które będą je identyfikować. Chodzi o to, by było to świadectwo nie anonimowych, ale konkretnych ludzi.

Ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin

Organizator: Komitet Obchodów Dnia Świętości Życia Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej w Radomiu, ul. Malczewskiego 1, tel. 48/340 62 35
oraz:
Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej,
Stowarzyszenie - Środowisko Inicjatywa,
Ruch Światło Życie i Domowy Kościół,
Akcja Katolicka,
Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi,
Rycerze Kolumba,
Ruch Rodzin Nazaretańskich,
Prawica Rzeczpospolitej,
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży,
Bractwo Kurkowe św. Sebastiana Radom,
Civitas Christiana,
Wspólnota Świętego Dobrego Łotra,
Klub Inteligencji Katolickiej.


Poprzednia strona: Terminy spotkań
Następna strona: Galeria