Print This Page

Archiwum

2012-01-31

Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej w sprawie zapowiedzi przyjęcia przez Polskę paktu fiskalnego


Pakt fiskalny to otwarta droga do kontroli nad polskim budżetem, a więc odebrania nam możliwości kształtowania własnej polityki gospodarczej. To jednocześnie otwarcie drogi do nowego kryzysu europejskiego, tak jak drogę do obecnego kryzysu uruchomiło wprowadzenie jednej waluty w większości państw Unii Europejskiej – mimo, że w sposób oczywisty nie stanowią one optymalnego obszaru walutowego. Pakt fiskalny utrwali mechanizmy tamtej polityki, która ponosi odpowiedzialność za obecną stagnację w gospodarce europejskiej.

Warszawa, 31 stycznia RP 2012

Jednocześnie apelujemy o szacunek dla porządku konstytucyjnego i consensusu w polskiej polityce zagranicznej. Niech rząd przedstawi w Sejmie projekt Uchwały wyjaśniający jego polityki zgody na pakt fiskalny – a jeśli nie uzyska dla niej takiej większości, jaką 90 art. Konstytucji przewiduje dla ratyfikacji tego typu umów – niech się natychmiast wycofa z tej polityki.

Apelujemy do ugrupowań opozycji parlamentarnej – do Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski. Sytuacja jest zbyt poważna, by wykorzystywać ją do gier polaryzujących polską opinię publiczną. Trzeba zrobić wszystko, by uniemożliwić zaciągnięcie przez Polskę zobowiązań przewidzianych w pakcie fiskalnym. Wykorzystajcie mandat i władzę, jaką Wam dali wyborcy wraz z ponad 1/3 mandatów. Zmuście rząd do wycofania się z polityki, na którą nie otrzymał mandatu społecznego, przewidzianego przez art. 90 Konstytucji. Prawo jest po stronie przeciwników traktatu – pokażcie, że potraficie je wykorzystać dla polskiej racji stanu, że Polska jest ciągle państwem konstytucyjnym.

(-) Marek Jurek
Prezes Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Marian Piłka
Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Bogdan Romaniuk
 przewodniczący Zespołu Polityczno-Programowego Prawicy Rzeczypospolitej


Poprzednia strona: Terminy spotkań
Następna strona: Galeria